222 SQUADRON

 

Link naar foto's 222Sq

Initieel was 222Sq opgedragen de traditie voort te zetten van de IIe Verkenningsgroep van het 2e Luchtvaartregiment (2-II-2 LVR) van het Wapen der Militaire Luchtvaart van de Koninklijke Landmacht (ML/KL). Deze eenheid was uitgerust met de Fokker C-V en Koolhoven FK-51 en opereerde in de meidagen van 1940 vanaf Ypenburg. In 1967 volgde er een wijziging: het squadron zette de tradities voort van de 2e Afdeling van de 5e Vliegtuiggroep van deMilitaire Luchtvaart van het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger(2-Vl.G.V ML/KNIL) die tijdens de Japanse invasie van Nederlands-Indië met de Brewster B-339D ‘Buffalo’ jager opereerde vanaf de basis Singkawan II op West-Borneo.

 

 

Het 222Sq werd op 5 juli 1965 als C-Sq van 2GGW opgericht op de Vliegbasis Twenthe onder tijdelijk commando van Kap van der Horst. Voor het squadron was Nordhorn als inzetlocatie voorzien. Het zou echter nog geruime tijd duren voordat hier met de bouw van de stellingen kon worden begonnen. 222Sq richtte daarom een trainingslocatie in op de Vliegbasis Twenthe, terwijl het personeel deels gelegerd werd op het nabijgelegen Zuidkamp, deels al in Nordhorn woonde. 222Sq zat daardoor in de unieke situatie van het enige NIKE-squadron dat ooit in Nederland was gestationeerd terwijl een deel van het personeel dagelijks vanuit Duitsland pendelde. Vanwege de vertragingen in de bouwwerkzaamheden te Nordhorn werd het squadron per 1 december 1967 gedeactiveerd.

 

In december 1969 werd besloten tot reactivering, waarna in februari 1970 de sites te Nordhorn konden worden overgenomen en het squadron in maart 1970 de vliegbasis kon verlaten. Door personeelsgebrek kon 222Sq nog geen volwaardig squadron worden, daarom werd het tussen 1 juni 1970 en 7 juli 1971 als ‘222 Vlucht’ ingedeeld bij het 223Sq te Rheine. De enige Annual Service Practice (ASP, een geëvalueerde live firing) van 222Sq op Kreta resulteerde in het uitstekende resultaat van 98,39%. 222Sq was echter geen lang leven beschoren: als gevolg van de aangekondigde reorganisaties in 1975 werd 222Sq al op 1 november 1974 gedeactiveerd en opgeheven.

  

Er volgde echter een herstart. In april 1978 werd op de Vliegbasis Twenthe een Actieve Luchtverdedigings (ALVD) eenheid opgericht bestaande uit 72 Assault Fire Unit (AFU), uitgerust met het HAWK systeem. In mei 1978 nam 72AFU haar wapensysteem over van de Hollandse Signaal Apparaten fabriek in Hengelo. Dit systeem was afkomstig van het in 1975 opgeheven 4GGW. Op 1 mei 1979 werd 72AFU operationeel inzetbaar verklaard. Vervolgens vond begin 1980 de levering plaats van de eerste FLYCATCHER radars en 40L70 kanonnen, bestemd voor de Short Range Air Defence (SHORAD) vlucht. Op 4 december 1981 werden AFU en SHORAD samengevoegd als 222Sq. In 1987 werd 222Sq versterkt met een derde SHORAD-eenheid afkomstig van het net opgeheven 220Sq uit Schöppingen. 

 

222Sq verzorgde de nabij-luchtverdediging voor de vliegbasis, maar zou ook veelvuldig deelnemen aan live flying oefeningen in binnen- en buitenland. Een bijzondere taak voor 222Sq was het pionierswerk met de FLYCATCHER bij het registreren van de vogeltrek bij dag en nacht. Op 29 juli 1995 werd 222Sq als gevolg van een reorganisatie van de luchtverdediging als zelfstandig squadron opgeheven. De luchtverdedigingstaak werd opgenomen in het 620Sq (Grondoperatiën) van de vliegbasis. In oktober 1998 nam 620Sq nog de AFU van Vliegbasis Volkel over, maar op 27 april 2000 kwam er ook voor de Vliegbasis Twenthe een einde aan de lokale luchtverdediging in Nederland.

 

ASP scores

1973

98,39%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1979

90,25%

1981

81,25%

1983

99,50%

1985

94,25%

1987

89,90%

1989

80,05%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Commandanten 222Sq

Kap

H.

Hindriks

20 mei 1965

-

5 juli 1965

 

Kap

M.P.A.

Van der Horst

5 jul 1965

-

15 feb 1966

waarnemend

Kap

J.L.O.

Blekkink

15 feb 1966

-

15 jun 1967

 

Maj

W.A.

Brandhof

15 jun 1967

-

4 dec 1967

 

Kap

R.M.

Van der Baan

6 apr  1970

-

1 jun 1970

waarnemend

Maj

A.C.F

Van der Does

1 jun 1970

-

30 jun 1971

Tevens C-223Sq

Maj

D.

Levöleger

30 jun 1971

-

7 jul 1971

Tevens C-223Sq

Kap

J.

van der Luijt

7 jul 1971

-

7 apr 1972

 

Kap

J.C.W.

Rhaesa

7 apr 1972

-

14 mei 1975

 

 

 

 

 

 

 

 

ELt

R.J.

Van Onselen

10 okt 1977

-

4 dec 1981

Als HA-ALVD/ C-72AFU

Kap

A.J.J.M.

Bransen

4 dec 1981

-

9 jun 1983

 

ELt

P.F.

Kettner

9 jun 1983

-

29 okt 1984

 

Kap

 

Ouwens

29 okt 1984

 

11 jul 1985

waarnemend

Kap

R.W.

Stout

11 juli 1985

-

17 dec 1986

 

ELt

C.

De Vos

17 dec 1986

-

? jul 87

waarnemend

Kap

W.S.G.

van de Pol

? jul 87

-

? dec 89

 

Kap

R.

Hamaker

? dec 89

-

?

 

?

 

 

 

 

 

 

 

Link naar foto's 222Sq

 

Link naar Squadron dagboeken 222Sq

 

Geraadpleegde bronnen:

  • R. Nederlof: Blazing Skies (2002), Sectie Luchtmachthistorie/Sdu,  ISBN 90 12 09678 2
  • Q. van der Vegt: Take-off (2013), Nederlands Instituut voor Militaire Historie/Boom, ISBN 9789461055705
  • P.E. van Loo, S. Maaskant, D. Starink en Q. van der Vegt: Verenigd op de grond, daadkrachtig in de lucht (2017), Nederlands Instituut voor Militaire Historie/Boom, ISBN 9789089537027
  • Squadrondagboeken 222Sq (NIMH)
   
© EMBEESOFT 2018